Inventive
ul. Rynek 18
43-190 Mikołów
tel. 502 780 902
e-mail: kancelaria@iinventive.pl
A A A

Nadpłata podatku

Sportowe media poinformowały o Zlatanie Ibrahimoviciu, który okazał się przykładnym podatnikiem. Po otrzymaniu upomnienia o niezapłaconym podatku przelał na konto gminy pod Sztokholmem sumę … tysiąc razy większą.

Podatek na utrzymanie drogi przy luksusowej letniej posiadłości piłkarza w Resaroe nad morzem pod Sztokholmem wynosi 500 koron rocznie. Rachunek nie został zapłacony w terminie i na adres willi gmina w lipcu nadesłała upomnienie. Kiedy Ibrahimović się o tym dowiedział, natychmiast przesłał na podane konto 500 tysięcy koron (250 tys. złotych). „To niesłychany gest milionera i możemy być tylko szczęśliwi, że mamy takiego sąsiada” – powiedziała przewodnicząca rady lokalnej gminy Elisabeth Ebersjoe Hallenius dziennikowi „Expressen”.

Jedyne co zastanawia w tej informacji to radość szwedzkiego organu podatkowego. Piłkarz wpłacił bowiem podatek w kwocie wyższej (i to wielokrotnie) od należnej. Oznacza to ni mniej ni więcej, że powstała nadpłata, którą podatnikowi należy zwrócić. Żadne przepisy podatkowe, również te szwedzkie, nie pozwalają fiskusowi na traktowanie nadpłaty jako darowizny na rzecz organu podatkowego.

Zatem, aby było dobrze w naszym kraju, wystarczy że będziemy płacić podatki w należnej wysokości bez tysięcznych nadpłat :-)